Co to jest mantra OM?

OM: Co to jest i dlaczego ją intonujemy?

OM jest mantrą, wibracją, najczęściej intonowaną na początku bądź na końcu zajęć jogi. Wywodząca się z tradycji starożytnych Indii i dokładnie opisana w najstarszych znanych człowiekowi księgach, Wedach. Uważana jest za mantrę, która obdarza mocą, wewnętrzną siłą i kreatywnością. Przedstawione w Wedach ezoteryczne studia nad jej sensem i oddziaływaniem, to temat na całą opowieść. Wystarczy wspomnieć, że OM uważane jest za rodzaj bija mantry. Bija to ziarno, tak jak ziarno zawiera w sobie potencjał wielkiego drzewa, tak monosylabowe OM zawiera w sobie całą wiedzę Wed.

Co nowoczesne metody badawcze mówią nam o dźwięku OM?

Ciekawy efekt uzyskano przetwarzając OM przez tonoskop, czyli urządzenie do oglądania dźwięków. Okazało się, że obraz wygląda dokładnie jak opisana przez starożytnych Sri Yantra, czyli mandala przedstawiająca symbolicznie summum bonum wiedzy zawartej w Wedach.

Żeby tego było mało, jedna z pionierskich koncepcji budowy wszechświata próbuje matematycznie opisać go w postaci heksagramowego modelu  wyglądającego dokładnie jak trójwymiarowa postać obrazu OM oglądana pod wspomnianym tonoskopem.

bez tytułu

Wróćmy jednak do tego, jakie zastosowanie mantra OM może mieć w praktyce jogi. Pomimo, że uważana za wyjątkową mantrę, może być recytowana przez każdego. OM to zarówno dźwięk, jak i symbol bogaty w znaczenie i głębię, a prawidłowo wymawiany bardziej brzmi jak AUM.

AUM w praktyce zawiera cztery głoski: A,U,M i głoskę głębokiej ciszy.

Wibrację dźwięku pierwszej głoski A poczujesz w klatce piersiowej. Następnie głoska U płynie w górę, wibrując z tylnej części gardła. Głoska M, wymawiana jako wydłużone „mmmm” wibruje delikatnie pomiędzy zębami łącząc pozostałe sylaby w jeden dźwięk. Możesz jej drżenie poczuć u szczytu czaszki.

Ostatnim dźwiękiem jest cisza. Tak jak mądrość wypływa ze spokoju, podobnie, zakończ recytację końcowego „mmmm” głębokim wyciszeniem.

Symbolicznie trzy sylaby oznaczają Boską energię (Shakti) i jej trzy aspekty: (1) stworzenie, (2) utrzymanie, (3) wyzwolenie.

Dlaczego ją intonujemy?

Wszystko we wszechświecie wibruje i pulsuje, nic nie pozostaje statyczne! Kiedy recytujemy sylabę OM, wibrujemy ją w częstotliwości 432 Hz. Częstotliwość 432 Hz wibruje w sposób najbardziej typowy dla właściwości światła, czasu, przestrzeni, materii, grawitacji, magnetyzmu, DNA oraz naszej świadomości. Ton 432 Hz zapewnia naturalne strojenie naszych częstotliwości do wszechświata, co odbywa się na poziomie komórkowym naszych ciał.

Poprzez wibrację takich tonów bezpośrednio odnosi korzyść nasz układ nerwowy. Wycisza się nasz umysł i odczuwamy stan przybliżony  do medytacji. Wpływa to na nasze ciśnienie krwi, które się obniża, a nasze serce odpoczywa i się regeneruje.

Ostatecznie jest to wspaniały sposób, który pomoże nam pogłębić naszą uważność w praktyce, sięgając daleko głębiej poza fizyczne ułożenie ciała,  natomiast odkrywając oddech i wewnętrzny spokój.