Sekrety Surya Namaskary

Namaskara jest szczególnym rodzajem vinyasy. Jest rytuałem skomponowanym w formie zsynchronizowanych ze sobą asan (pozycji jogicznych) tworzących charakterystyczne sekwencje. Aż do przełomu XIX-XX wieku była strzeżonym sekretem Wschodu, przekazywanym tylko ściśle określonym osobom. W minionym stuleciu, namaskary, a konkretnie SURYA NAMASKARA została pierwszy raz rozpopularyzowana na Zachodzie przez Krishnamacharyę i od tego czasu błędnie interpretowana jako nowoczesna forma praktyki jogi.

Celem namaskar jest obudzenie i pozytywna transformacja samoświadomości, rozwijanie wewnętrznego skupienia i odwagi.

Namaskara może być dedykowana Słońcu, jest wówczas nazywana SURYA Namaskarą (Surya – Słońce) tzw.Powitanie Słońca; Księżycowi, wówczas nazywana jest CHANDRA Namaskarą (Chandra – Księżyc), Ziemi, czyli BHUMI Namaskarą (Bhumi – Ziemia), Wodzie, wówczas JALA Namaskarą (Jala – Woda) etc.

W Prana Vinyasa Flow Jodze znajdziemy 64 Namaskary (Mandala Namaskary), opracowane przez Shiva Rea, Ambasadorkę Vinyasa Jogi na świecie i pionierkę tej metody.

Każda z 64 Namaskar jest kompozycją unikalnych sekwencji, których korzenie znajdujemy w oryginalnych Namaskarach. Pierwsze pisemne opisy odnajdziemy w pismach tantrycznych z XII wieku. Prana Vinyasa Namaskary synchronizują oraz wzmacniają działanie określonych pór roku oraz otaczających nas elementów, takich jak ziemia, woda, ogień, powietrze czy eter. Ucieleśniają unikalną cechę każdego dnia, unikalną cechę określonego nastroju, w jakim się aktualnie znajdujemy, oraz dostosowują się do określonej fazy Księżyca na niebie.

W Mandali sześćdziesięciu czterech Namaskar poruszamy się po okręgu (Mandali), gdzie górną oś stanowią Vinyasy Czakralne, a dolną Namaskary Elementów: Ziemi, Wody, Ognia, Powietrza i Eteru.

U podstawy okręgu znajdujemy fundamentalne Namaskary (Surya Namaskara oraz Chandra Namaskara).

Podążając od góry prawą stroną okręgu Mandali w dół mamy do dyspozycji namaskary energetyzujące i rozgrzewające, a wracając lewą stroną okręgu lunarne, tonizujące i wyciszające.

Sekwencja wszystkich namaskar jest niezwykle wszechstronna w swym odziaływaniu na stan zdrowia człowieka.

Działanie namaskar nie ogranicza się jedynie do uelastyczniania naszych stawów, mięśni i ścięgien lub rozgrzewaniu, pobudzaniu trawienia, poprawianiu krążenia czy dotlenianiu całego organizmu.

Działanie sięga dalej, umożliwiając osobom praktykującym aktywowanie nieprzebranych pokładów energii, wewnętrznych mocy, dostrajających się z wewnętrzną siłą życiową.